DRAMMEN: Under Spellemannprisen 2016, som finner sted 28. januar, finner vi tre lokale artister på nominasjonslista.

LES OGSÅ: Freddy Kalas skal spille på «Spellemannprisen» 2016

Årets låt

Fredrik Auke, kjent som Freddy Kalas, fikk sitt gjennombrudd for to år siden med låten «En Pinne For Landet». Det mest søkte ordet på Google i Norge for 2016 var «Jovial». Det kan man nok takke Freddy Kalas for, og det er låten med samme navn som er nominert i sjangeren «Årets låt».

Kalas skal også opptre på Spellemann med den samme låten.

– Det er dritkult, og spesielt. Det er første gang jeg blir nominert, i tillegg er jeg så heldig at jeg får lov til å opptre med «Jovial». Det er en stor julepakke, sier han.

Han forteller at han gleder seg veldig, og at det er stort å få en Spellemann-nominasjon under beltet.

– Jeg føler at det er fortjent, men det var ikke forventet, sier han.

Han håper han henter prisen hjem til Drammen, men om det ikke skulle være han selv som stikker av med seieren, håper han den går til artistkollega Alan Walker med hiten «Faded».

– Det er mange bra artister som er nominert, sier Kalas.

LES OGSÅ: Googles mest søkte ord i år: «Jovial»

Electronica

Vikersund-artist Nils Bech ble den store snakkisen da han med «O Helga Natt» ga gåsehud til samtlige Skam-seere i desember.

Det er imidlertid noe helt annet han er nominert for under Spellemann-prisen. Bech er nemlig electronica-artist, og ga i oktober ut albumet «Echo». Det er det som sikret ham en nominasjon i Spellemannprisen.

Også Bech skal opptre under prisutdelingen, da med en av sine egne låter.

– Jeg gleder meg veldig til det, uttalte han til Drammens Tidende i desember.

LES OGSÅ: Vikersund-artist med salme-suksess i «Skam»

Nominert til tre priser

Hallingdølen og sanger Stein Torleif Bjella er nominert til hele tre priser. «Gode Liv» er nominert til «Årets vise». Bjella er også nominert til «Årets tekstforfatter» og «Årets album» med albumet med samme navn.

Bjella har vært nominert til Spellemannprisen ved flere anledning, og tok hjem prisen i 2012 for visen «Vonde Visu».

– Det er skikkelig fjør i hatten. Det har vært en stor dag, sier han.

Det er første gang han er nominert til hele tre priser, og Bjella forteller at det hadde vært stas å vunnet.

– Det hadde vært jæklig moro, men det er sånt en ikke har lov til å bestille. Nominasjonen er det store her. Jeg har gått litt rundt meg selv i dag, og kjent på det, og nytt det, sier han.

Bjella er imponert over artistene som er nominert til årets Spellemann, noe som gjør at det er ekstra stas å være i buketten.

– Det er flinke folk over alt. Å få lov å være i dette selskapet er ganske fantastisk. Uansett hvordan det går så gleder jeg meg veldig, avslutter han. 

LES OGSÅ: Raga Rockers til Union