DRAMMEN: Det er søndag kveld i Drammen, og vi teller 14 tiggere på Bragernes torg. Ifølge Larissa Caldararu, som har tigget i Drammen i snart ett år, er de fleste fra oslomiljøet.
– Åhh ... det er altfor mange nå. På det verste, for et par uker siden, var det 50-60, sier hun.
Siden 1. august 2011 ble politivedtektene i Drammen endret slik at de kan kreve forhåndsmelding av pengeinnsamlere.
Fram til nå har politiet ment at de har oversikt over tiggermiljøet i sentrum, og droppet hele meldepåbudet. Nå blir dette likevel innført i Drammen fra og med påsken.
Årsaken er enkel: Det har blitt flere tiggere.
Til tross for bitende vinterkulde har opp mot 30 rumenere tilbrakt vinteren i Drammen. Det er tre ganger så mange som forrige vinter.
LES OGSÅ: – Vi sover ute og det er kaldt
Trenger oversikt
– Vi har nå et behov for å ha oversikt over hva som foregår i byen, sier Dag Ebbestad, leder for ordensavdelingen ved Drammen politistasjon.
– Hvilke sanksjonsmuligheter har dere dersom tiggerne ikke melder seg?
– Det er et pålegg. Hvis de ikke melder seg, så får de ikke tigge. I verste fall er det ifølge politiloven straffbart, sier Ebbestad.
Erfaringer fra andre politidistrikt, viser at registrering av tiggere gir politiet oversikt over om disse også begår annen kriminalitet.
LES OGSÅ: Flere rumenere bortvis fra Bragernes kirke
LES OGSÅ: Plaget av aggressive tiggere
Tror på kaotisk sommer
– Det er bra at politiet starter å registrere tiggerne. Da vet de mer om hver person. Men mange snakker om at de ikke liker det. De trives best i skyggen, sier Larissa Caldararu.
Hun og søsteren Victoria reiste til Drammen for snart ett år siden for å finansiere morens sykehusregninger og forsørge resten av familien i Romania. Larissa har brukt vinteren til å lære seg norsk, og har fått norske venner til å huse henne i den verste kulden.
Andre har sovet hos Frelsesarmeen, når gradestokken har krøpet under ti minus. På det meste har de huset 24 rumenere over natten.
Den siste tiden har det vært rundt 17 personer.
Larissa Caldararu tror det kommer mange flere til sommeren, og sier at det snakkes om det blant tiggerne.
– I sommer blir det kaos. Jeg tror Norge må bestemme seg for om de skal hjelpe oss eller stenge grensen, sier Caldararu.
LES OGSÅ: Ga jobb til åtte av tiggerne
LES OGSÅ: Her drømmer de om Drammen