MODUM: Brannvesenet rykket søndag ettermiddag ut til et område ved Søndre og Nordre Langsjø etter melding om skogbrann.
Tidvis sterk vind skapte utfordringer på stedet. I tillegg var det meget tørt i terrenget.
– Brannvesenet har full innsats på stedet, uttalte Joachim Rakvåg, vaktleder i Sør-Øst 110-sentralen, til Drammens Tidende ved 17-tiden.
En tine senere opplyste innsatsleder Inge Bye at de hadde kontroll.
Det betydde ikke at de ga seg med arbeidet. Arbeidet med etterslukning blir viktig for å hindre at det blusser opp på ny.
– Vi føler at vi har god kontroll, og begynner nå å komme over i en etterslukningsfase, uttalte Bye til Drammens Tidende.
To helikoptre ble satt inn i arbeidet med å slukke skogbrannen i Modum søndag ettermiddag. Her dynker de området med vann. VIDEO: Vegard M. Aas
– Vi kommer nok til å holde på til mørket tar oss, og ha vakter på stedet i natt. I morgen blir det også etterslukning, så sant det ikke kommer et kraftig regnvær, noe det ikke ser ut til å gjøre.
Farevarsel om skogbrann
Meteorologisk institutt har i lengre tid hatt ute et gult farevarsel om skogbrannfare for Østlandet.
– Vegetasjon kan lett antennes og store områder kan bli berørt, heter det i varselet.
Sørøst politidistrikt meldte tidligere søndag at flere har meldt inn om situasjonen i Modum til brannvesenet samt at det var spredningsfare.
– Det er tørt terreng og vind, skrev politiet på Twitter.
Tørt i terrenget
To skogbrannhelikopteret bisto med slukningsarbeidet fra luften. Helikopterene dynket brannstedet med vann.
Rakvåg forteller at det er flere faktorer som bidrar til utfordringer.
– Det er en kombinasjon av flere ting. De melder at det er tørt i terrenget og en del vind.
Ca 30 brannmannskaper deltok i arbeidet på bakkenivå.
Saken oppdateres.