DRAMMEN: Før helgen varslet UP at de denne uken vil gjennomføre en aksjonsuke rettet mot uoppmerksomhet og verneutstyr. Da skulle man også tro at de fleste la fra seg mobilen og tok på seg bilbeltet når de satte seg bak rattet.

Men åpenbart ikke.

For i løpet av en to timer lang kontroll i Engene mandag formiddag, ble ni bilister vinket inn av UP-mannskapene.

– Fire fikk forelegg for bruk av mobil og fem fikk forelegg for manglende bruk av bilbelte, opplyser politiet.

Mobilboten er på 7.450 kroner, mens belteboten er på 1.500 kroner.

Økende trend

UP opplyser at en fersk veikanttelling av 31.735 sjåfører viser en økning i antall sjåfører som taster på mobilen mens de kjører bil.

– Vi oppfordrer deg til ikke å bruke mobilen ulovlig i bilen, brukte bilbelte, overholde fartsgrensen, kjøre rusfritt og være oppmerksom, skriver de på sine Facebook-sider.